Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir

Kadın cinsel organı olarak tanımlayabileceğimiz latince kökenli vajina kelimesi dilimizde 'kılıf' anlamına gelmektedir, halk arasında 'rahim' de denir. Vajinal yani vajinaya ait olan kas ve mukoza dokularına müdahale ederek vajinayı daraltma işlemine de 'vajinoplasti' diyoruz. Vajina daraltma işlemi cerrahi olarak veya son yıllarda yaygınlaşan lazerle uygulanabilir, ancak normal yolla doğum yapmış olan ve genişleme miktarı fazla olan kadınlarda cerrahi işlemle daraltma dışındaki bir yöntemle tatmin edeci sonuçlar elde edilemeyecektir.

Vajinoplasti Ameliyatına İhtiyaç Duyma Nedenleri Nelerdir

Neyse ki günümüzde artık cinsel konular tabu olmaktan çıkarak daha rahat konuşulabilir ve fikir alınabilir hale gelmiştir. Bu da insanların kendilerini keşfetmeleri yönünde farkındalıklarını arttırmada yardımcı olmaktadır. Vajinoplasti işlemine ihtiyacı olan kadında cinsel ilişki sırasında orgazm olamama veya orgazm güçlüğü, cinsel ilişki sırasında gaz çıkarma sesine benzeyen anormal rahatsız edici ses çıkması, kadının partnerinin de cinsel ilişkiden zevk alamaması, orgazm sorunu yaşaması durumları mevcut olabilir. Vajinanın anormal genişlemesi, kadında penisin vajinaya girmesi ile olusan basınç sayesinde uyarılarak büyük oranda orgazmı sağlayan 'g noktasının uyarılmasını engeller. Yine benzer etki ile penisin de vajina duvarlarının oluşturduğu basınç hissi sayesinde aldığı haz genişleyen vajina sebebi ile oluşamayacaktır. Cinsel yaşamda ortaya çıkan sorunlar kişilerin yaşam kalitesini bozacak, ilişkilerdeki mutluluğu ve bağlılığı etkileyecek seviyelere kadar varabilir.

Vajinanin anormal genişlemesinin en önemli sebebi normal yolla yapılan doğumlardır. Bunun dışında yoğun cinsel ilişki, yapısal yatkınlık, tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar da vajinada anormal genişlemeye sebep olabilir. Cinsel yönden aktif her yaşta kadında bu sorun ortaya çıkabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır

Vajinoplasti ameliyatı genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Doğum yapmamış olan kadınlarda, çok ilerlememiş, sadece vajina girişinin daraltılacağı durumlarda lokal anestezi tercih edilebilir, ancak vajinanin boyunca daraltılması gereken daha ileri vakalarda hem hastanın konforu, hem işlemin daha detaylı yapılabilmesi için genel anestezi tercih edilmelidir.

Ameliyat sırasında fazla olan vajinal mukozal dokular çıkarılır ve gevşemiş olan pelvik taban ve perineal kaslar sıkılaştırılır, bu sayede vajina daha fonksiyonel hale getirilmiş olur.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında ilk bir kaç gün ağızdan alınan ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır. İşlem sonrasında duş alınmasında sakınca yoktur ama havuz ve denize girmek için enfeksiyonlardan korunmak adına en az 10 gün beklemek gerekir. İşlem sonrasında cinsel ilişkiye başlamak için 6 hafta beklenmelidir. Kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak bu ameliyattan 2-3 gün sonra normal günlük hayata veya çalışma hayatına dönüşebilir.

İLGİLİ KONULAR

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...