Liposuction

Liposuction

Liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction, 40 yılı aşkın bir süredir yaygın olarak kullanılan en popüler plastik cerrahi prosedürlerindendir. Hemen hemen tüm vücutta sorunlu alanları güvenli ve istenildiği gibi yeniden şekillendirme kabiliyeti nedeniyle popülaritesi uzun yıllardır sürmektedir.

Liposuction Uygulamasında Doğru Hasta

Hastalarımızın liposuction'un başlı başına kilo vermek için kullanılan bir yöntem olmadığını anlaması önemlidir. En iyi adaylar, ideal vücut ağırlığına yakın veya sadece hafif kilolu olanlar, ancak karın, basen, uyluk bölgesi, ‘love handle’ da denilen bel simidi çıkıntıları gibi vücudun belli bölgelerinde yağlanma fazlalıkları olanlar hastalardır. Hastalarımızın sonuçlarla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmaları önemlidir. Geçirilen hamilelikler, post bariatrik cerrahi veya diyetle aşırı kilo değişimleri sonrasında ciltte elastikiyet kaybı ile birlikte olan sarkma durumlarında sadece liposuction işlemi problemlri çözmede yeterli olmayacaktır. Bu gibi durumlarda germe ameliyatları gerekecektir. Germe ameliyatları da başlıca karın germe (abdominoplasti), olmakla birlikte uyluk, kol gibi farklı bölgelere uygulanabilmektedir.

Liposuction Uygulamasında Doğru İşlem

Liposuction dediğimiz zaman klasik olarak kastettiğimiz işlem öncelikle "tumescent" veya emme yardımlı liposuction- suction assisted liposuction ("SAL")’dır. Diğer birkaç liposuction türü hakkında bilgi almış olsanız da, öncül benzerdir. Sorunlu alanlara belli oranlarda kanamayı en aza indirgemek amacıyla damar daraltıcı etkisi olan epinefrin ve lokal anestetik bir madde olan lidokain içeren bir solüsyon işlem öncesinde enjekte edilir. Hedeflenen alanlardaki yağ dokusunu emmek ve parçalamak için uzun ve ince bir kanül kullanılır. Özellikle karın alt kısmı, basenler, bel simidi, uylukların dış kısımları, koltuk altına doğru uzanan göğüs çıkıntıları, üst kol gibi bölgelerdegayet efektif sonuçlar vermektedir. Son zamanlarda yaygınlaşan UAL (ultrasound assisted liposuction), VASER yöntemleri de tecrübeli ellerde yapıldığında güvenilir ve etkili sonuçlar vermektedir. Smart lipo ve laser liposuction gibi yöntemler de mevcut olmakla birlikte bu yöntemleri artık kendi adıma tercih etmemekteyim.

Liposuction Uygulamasında Doğru Sebepler

Her zaman için Liposuction'un bir zayıflama prosedürü olmadığını hatırlamak önemlidir. Normal veya normalin biraz üzerinde kilolu olup, diyet ve egzersize cevap vermeyen kalıtsal olarak bölgesel yağ fazlalıklarına sahip kişiler ideal adaydır. Bu hastalarımızdan sıklıkla "annemin uyluklarına sahibim" veya "Anneannemin basenlerini miras almışım" gibi ifadeler duyarız. Bu tür şikayetleri olup da diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle sorunlarından kurtulamayan hastalarımızda liposuction ile yüz güldürücü sonuçlar elde edebiliriz. Liposuction ile vücut proposiyonunu düzeltebilir, giysilerin vücuda daha iyi oturmasına yardımcı olabilir hastamızın kendine güvenini arttırabiliriz. İşlem sırasında yaptığımız insizyonların her biri 1 cm’den küçük olacağı için yaraların iyileşmesi de hızlı olacaktır ve genellikle de belirgin izler kalmayacaktır.

Liposuction Uygulamasında Doğru Zaman

Liposuction nispeten kısa bir iyileşme süresi olan güvenli, etkili bir prosedürdür. Çoğu zaman ameliyat sonrasında hastanede yatırmadan aynı gün hastamızı evine gönderebiliriz. İnsizyonlar çok küçüktür, ancak değişen derecelerde şişlikler ve morarmalar olabilir ve işlem yapılan bölgelerde bir hafta veya daha uzun süre ağrı hissedilebilir. Alınan yağ miktarı ve işlem yapılan alanın genişliğine bağlı olarak işlemden sonra işe ve günlük aktivitelere dönme süresi 2-3 günden birkaç haftaya kadar değişebilir. Liposuction sonrasında oluşacak olan şişliklerin önlenmesi ve vücudun daha iyi şekil almasına yardımcı olmak için birkaç hafta süreyle kompresyon giysisi (korse) giyilmesini önermekteyiz.

İLGİLİ KONULAR


E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...