Labioplasti Ameliyatı Nişantaşı

Labioplasti

Labioplasti Ameliyatı Nişantaşı

Labioplasti Nedir

Labioplasti ameliyatı, son birkaç yıldır çok popüler bir prosedür haline gelmiştir. Genellikle iç dudakların düzeltilmesi işlemine bu ad verilmekle birlikte bazı durumlarda dış dudaklara da estetik görünümü düzeltmek amaçlı müdahale gerekebilir.

Çoğu zaman hastalar labioplasti minoraların (iç dudaklar) labioplasti majoraların (dış vajinal dudaklar) dışına sarkması sonucunda oluşan görüntü ve-veya histen rahatsızlık duydukları için bize başvururlar. Mayo veya bikiniden, taytlardan iç dudakların görünümünden, bisiklet kullanırken veya cinsel ilişki sırasında normalden büyük ve sarkık iç dudakların bükülüp sıkışmasından duydukları rahatsızlıktan şikayetçidirler. Kliniğimize gelen hastanın şikayetlerini çekinmeden anlatacak rahatlıkta hissettirilmesi, kişiye özgü çözümler bulmak ve hastamızın memnuniyetini sağlamak açısından bizim için son derece önemlidir.

Labioplasti Ameliyatında Doğru İşlem

Labioplasti minoraların yeniden şekillenmesi işlemi her kadına özel olarak planlanmalıdır. Bazı kadınlarda labioplasti minoraların fazla olan kenarlarını trimleyerek çıkarmak doğru yöntem olabilir. Bununla birlikte, wedge (kama) eksizyon yöntemini kendi adıma daha sıklıkla tercih etmekteyim.

Kama (wedge) eksizyon, labioplasti minoraların en çıkıntılı kısımlarındaki fazla dokuları almamızı sağlar, labioplastilerin dış kenarlarında dikiş olmayacağı için labioplasti minoraların pigmentli (hafif koyu renkli) doğal görünümünü de koruyabileceğimiz bir yöntemdir. Bu yöntemle labioplasti geçiren kadınların çoğu, insizyonların çok az görülebileceği kadar iyi iyileşir.

Çoğu hastada labioplasti işlemi lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak korkusu olan, ağrı eşiği düşük hastalarda sedasyon eşliğinde veya genel anestezi ile de uygulanabilir.

Labioplasti Ameliyatında Doğru Hasta

Genellikle doğumlardan sonra veya yaşlanma ile labioplastilerde gevşeme, dokuda sıkılık kaybı sonucunda ortaya çıkan sarkma problemleri kadınlarda rahatsızlığa neden olur. Hiç doğum yapmamış genç kızlarda da yapısal olarak labioplastilerde anormal büyüklük ve sarkma problemleri mevcut olabilmektedir. Bu durum kişinin cinsel açıdan da kendine güvenini sarsabilmektedir. Labioplasti ameliyatı ile hastalarımızın sorunlarını çözüme kavuşturabiliriz.

Labioplasti Ameliyatında Doğru Sebepler

Labioplasti dediğimizde genellikle iç vajinal dudaklar olan labio minora'ların yeniden şekillendirmesini ifade ederiz. Kadından kadına genital bölgelerin anatomisi, şekli farklılık gösterebilir. Aslında bu bir hastalık değildir, çoğu zaman normal bir varyasyondur. Ancak bazı kadınlar büyük ve sarkık labio minöraların görünümünden veya sebep olduğu histen rahatsızlık duyabilir ve tabi ki bu durumu istedikleri gibi düzelttirmeye hakları vardır.

Labioplasti Ameliyatında Doğru Zaman

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci hızlı sayılır, yine de ilk zamanlarda dikkatli olmakta fayda vardır. İlk birkaç gün ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. 1-2 hafta boyunca zorlu egzersizden kaçınmanız gerekir. Genellikle yaklaşık 4 haftadan sonra cinsel aktivite yeniden başlayabilir.

İLGİLİ KONULAR


E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...