Kliteroplasty

Kliteroplasty

Kliteroplasty

Erkekteki penisin karşılığı kadında 'klitoris' yapısıdır. Klitoris, labia minor  (iç dudak) ve labia major (dış dudak) yapılarının kadın genital oranında önde birleştiği noktada bulunur ve binlerce sinir ucunun birleşmesinden oluşan aşırı hassas bir dokudur. Kadın orgazmında önemli rol oynar.

Bazı kadınlarda klitoris yapısal olarak veya hormon anormalliklerine bağlı olarak normalden büyük, mayo ve iç çamaşırının, hatta pantolonun üzerinden farkedilebilecek derecede anormal büyüklüklerde olabilir. Bazı kadınlarda klitorisin üzerinde anormal deri katlantısı bulunabilir ve bu durum klitorisin duyarlılığını azaltarak  ilişki sırasında alınacak cinsel hazzı engeller ve orgazmı zorlaştırabilir.

Klitorisi küçültme, üzerindeki fazla deri katlantısını cerrahi olarak çıkarma işlemlerine 'kliteroplasti' veya 'klitoris estetiği ameliyatı' diyoruz. Klitoris son derece duyarlı bir yapı olduğu için bu işlemi genel anestezi altında ameliyathanede yapmak daha doğru olacaktır, ancak uygun hastada lokal anestezi de yeterli olabilmektedir. Eş zamanlı olarak labioplasti ameliyatı, kızlık zarı dikimi, vajinoplasti, mons pubis estetiği gibi diğer genital estetik ameliyatları ile bir arada uygulanabilir. İşlem sırasında kızlık zarına herhangi bir zarar verilmeyeceği için kliteroplasti ve labioplasti ameliyatları bakire genç kızlara da uygulanabilir.

Ameliyat sırasında eriyebilen dikişler kullanıldığı için sonrasında dikiş alma işlemine gerek olmaz. Ameliyat sonrasında kişinin ağrı eşiğine de bağlı olarak 3-4 güne kadar ağrı kesici kullanılması ve istirahat gerekebilir. Ameliyattan 2-3 gün kadar sonra duş alınabilir. Cinsel ilişki, deniz ve havuz gibi su birikintisine girmek için en az 6 hafta beklenmelidir.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...