Kadın Genital Estetiği

Son zamanlarda popülerliğini gittikçe arttıran genital bölge estetiği, hem cinsel hem de ruhsal sağlık için görüldüğünden çok daha fazla önem taşımaktadır.

Genital Bölge Estetiği Nedir?

Bazı kadınlarda genital bölgede şekilsel bozukluklar görülebilmektedir. Bu durum kişide kendinden utanma, cinsel soğukluk ve tatminsizlik gibi hem fiziksel hem de psikolojik temelli cinsel işlev bozuklukları problemlerine yol açabilir. Eskiden tabu olarak görülen bu konular artık kadınlar arasında daha rahat konuşulabilmekte ve bilgiye ulaşmak eskiye oranla daha kolay olmaktadır. Kadınlar artık kendi bedenlerinden çekinmemekte ve hoşnutsuzluk duydukları takdirde müdahale edebilmektedirler. Genital bölge estetiği böylece günümüzde sıkça tercih edilen estetik operasyonlardan biri haline gelmiş olup dikkat çekmeye başlamıştır.

Kadınlarda Genital Bölge Estetiği Operasyonları

Genital bölgede pek çok farklı şekil bozukluklarına rastlamak mümkündür. Çocuk doğurma, kilo kaynaklı vajina üstünün yağlanması, klitorisin aşırı büyüklüğü ya da küçüklüğü, dudakların çok büyük olması, yırtılma, aşırı cinsel aktivasyon sonucu oluşan şekil değişiklikleri genital bölge estetiğinin tercih edilme sebepleri arasındadır. Vajinal dudak estetiği (Labioplasti) en sık tercih edilen genital bölge estetiklerinden olmaktadır. Vajinanın iç dudaklarına ya da dış dudaklarına yapılan estetik müdahaleye labioplasti denir. Küçük dudaklarda genellikle aşırı büyüme sonucu görüntü bozukluğu ve iç çamaşıra sürtünme ile cinsel ilişki sırasında ağrı meydana gelir. Labioplasti ile büyümüş olan küçük dudaklar küçültülerek bu problemler giderilebilir. Büyük dudaklarda ise yaşlanma ve zayıflığa bağlı olarak küçülme görülebilmektedir. Bu sorun ise dolgu veya yağ enjeksiyonları ile çözülmekte olup, büyük dudaklar eski dolgun görünümüne döndürülür.

Genital bölge estetiği nasıl yapılır?

Labioplasti, genel anestezi, lokal anestezi veya spinal-epidural anestezi altında yapılır. Bu nedenle ağrı hissi duyulmaz. İki teknik ile uygulanabilmektedir. Fazla parçanın serbest kenardan alınıp kesilmesi veya alt ve iç bölümden parça alınması şeklinde olmak üzere iki teknik ile uygulanabilir. Parçanın alt ve iç bölümden alındığı flep labioplasti olarak adlandırılan teknik, iz riski az olduğu için estetik açıdan daha çok tercih edilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı ise vajinanın iç duvarı ve girişindeki mukozanın bir bölümünün çıkarılması ve kalanının dikilmesi ile gerçekleştirilir.

Genital bölge estetiği hakkında sık sorulan sorular

Genital bölge estetiği genel anestezi altında uygulandığı için ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında ise ağrı kesiciler ile giderilebilecek hafif ağrılar olması normaldir. Labioplasti ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürer ve kişi aynı gün içinde taburcu edilir. Labioplasti ameliyatından sonra 6 hafta cinsel ilişki perhizi uygulanmalı ve 2 hafta kadar da dar ve sıkı pantolonlar giyilmemelidir. Vajina daraltma işleminde de ameliyat süresi ve taburcu olma zamanı labioplasti ile aynı olup, cinsel ilişki yasağı ise bu işlem sonrasında yine 1,5 ay kadar sürmektedir. Ayrıca, genital bölge estetiği ameliyatlarından sonraki üç gün duş alınmamalıdır.

Genital bölge estetiği ile ilgili sık sorulan sorulardan biri de genellikle doğum ile ilgili olmaktadır. Vajina daraltma operasyonu veya herhangi bir genital bölge estetik operasyonu doğum konusunda bir engele yol açmamaktadır. Genital bölge estetiği yaptıran kadınlar hem gebe kalabilmekte hem de sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmektedirler. Genital bölge estetiği cinsel ilişkiye girmemiş olan kadınlara da uygulanabilmektedir.

Labioplasti ve kliteroplasti ameliyatları kızlık zarına zarar vermez. Genital bölge estetiği ameliyatlarından sonra idrar problemi yaşanmamaktadır. Idrar yolu kanalına yakın bölge olduğu için ameliyat sonrasında bol su içmenin koruyucu etkisi olacaktır. Ameliyat sonrası hafif kanamalar olması normaldir. Genital bölge ameliyatlarında eriyen dikiş kullanıldığı için bir süre sonra dikişler kendiliğinden yok olur. Genital bölgenin kanlanması ve buna bağlı olarak da yara iyileşmesi çok iyi olduğu için bu bölgede izler genelde farkedilmeyecek derecede kaybolarak iyileşir.

Genital bölge estetiğinde de her cerrahi işlemlerde olduğu gibi az da olsa enfeksiyon, hematom gibi komplikasyonların oluşma riski vardır ancak uygun postop bakımla bu risklerin görülme olasılığı %1’in altında seyretmektedir.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...